Avaleht » Laenud » Autolaenud » Autoliising

Autoliisingud

Autost on saanud peaaegu samasugune igapäevane tarbeese, nagu seda on mobiiltelefon ja arvuti. Kiire elutempo, pikad vahemaad ja soov kogeda mugavust on need asjaolud, mis panevad suure osa inimestest mõtlema just enda auto soetamisele. Just neil, ja mitmel teiselgi teemal, alljärgnevalt nüüd pikemalt ja põhjalikumalt peatumegi. Kusjuures keskendume siinkohal just autoliisingule.

Soodsaim autoliising 2024

✅ Laen 1000 kuni 25 000 € ✅ Intress 5,90% - 15,90% aastas ✅ Väge kiire laenuotsus

10.0

✅ Laen 300 kuni 25 000 € ✅ Intress 7,90% - 17,90% aastas ✅ Usadusväärne ning mugav

8.8

✅ Laen 500 kuni 25 000 € ✅ Intress 21% aastas ✅ On võimalik saada laenu ka ilma sissemakseta

8.0

Tihtipeale ei ole aga kogu auto ostuks vajaminevat raha kohe tagataskust võtta ja siinkohal tekibki küsimus – kust leida lisarahastust? Kas Millised on autoliisingu tingimused, kust leida soodsaim autoliising, kasutusrent vs kapitalirent, kas autoliising maksehäirega on võimalik ja veel paljud teised küsimused. Samuti on mõttekoht, kas võtta autolaen või autoliising? Oleme teinud ka liisingu andjatest nagu Coop pankMogo ja Kreditex ülevaated, kus kirjutame ettevõtetest pikemalt.

Autoliising vs. autolaen

Peamine erinevus autoliisingu ja -laenu vahel on see, et võttes liisingu, tasud sa igakuiselt osamakseid kuni auto jääkväärtuse nulli jõudmiseni. Ja alles seejärel saab sinust auto omanik ka paberite järgi. Selle ajani on juriidiliselt võttes auto omanikuks liisingut andnud firma. Autolaenu puhul ostetakse aga auto kohe välja ja omanikuks saab ostja koheselt.

Autoliisingud ja nende põhiomadused

Loomulikult on igal autoliisingut pakkuval firmal omad konkreetsed tingimused ja nõuded. Kuid kõiki neid iseloomustavad teatud ühised põhiomadused. Üldiselt ei ole aga autoliisingu tingimused väga keerukad ja nõudmised ülemäära karmid. Samuti ei erine nad ka oluliselt tavalistest eraisikutele antavatest laenutingimustest.

Üks peamine neist on juba ennegi mainitud omanikuvorm. Kui autolaenu võttes saad vormistada koos auto ostuga end ka auto omanikuks, siis autoliising seda ei võimalda. Liisingu võtmine ei tee sinust auto omanikku, selleks on kogu liisinguperioodi vältelt sulle teenust pakkuv ettevõte. Auto omanikuks on sul võimalus saada alles pärast liisingulepingu lõppu, kui kõik osamaksed on tasutud. Samas ei ole see aga kohustus ja mõnel juhul on üsna mõistlik jätkata hoopis auto liisimisega. Räägime neist juhtudest pikemalt allpool kasutusrent vs kapitalirent lõigus. See valik on tihtipeale üsna segadust tekitav ja mõtlema panev, eriti, kui sa ei ole varasemalt nende terminitega kokku puutunud.

Autoliisingu tingimused seavad ette üldjuhul ka auto vanuse, millest nii öelda eakam see olla ei tohi. Tihtipeale jääb see 15 aasta piiridesse, mõnel juhul on nõutav aga veelgi uuem väljalaske aasta. Üks põhjus selleks on muidugi asjaolu, et vanemad autod kipuvad ju rohkem lagunema ning liisinguperioodi lõppedes võib nende turuväärtus osutuda väga minimaalseks.

Seetõttu sobib liisitavaks autoks eriti hästi just uuem auto. Vanemate autode ostuks tuleb seega kasutada autolaenu lahendusi või teisi eraisikule mõeldavaid laenutooteid nagu väikelaenud või muud laenud.

Autoliisingu tingimused

Nagu eelpoolgi mainitud siis iga autoliisingu pakkuja seab konkreetsed autoliisingu tingimused iseseisvalt. Küll aga leiab neis mitmeid ühiseid jooni. Sellest nüüd allpool juttu teemegi.

Levinuimad autoliisingu tingimused

Nõuded liisingu saajale:

 • Liisingutaotleja vanus – autoliisingu tingimused pangas näevad tavaliselt ette, et saaja vanus ei saa olla vähem, kui 21 aastat. Väiksemad liisingupakkujad aktsepteerivad tihtipeale ka juba 18- aastaseid liisingusoovijaid.
 • Sissetulek – liisingufirmad ootavad, et sul oleks püsiv töökoht, kus oled töötanud vähemalt viimased 6 kuud. Mõned firma autoliisingu tingimused on paika pannud suisa minimaalse sissetuleku määra, alla mille liisingut taotleda ei ole võimalik. See sõltub ka piirkonnast, kus elad (Tallinnas kõrgem, mujal Eestis veidi madalam).
 • Maksehäired – loomulikult ei tohi sul liisingut võtma minnes esineda maksehäireid.
 • Rahalised kohustused – liisingulepingut sõlmides uuritakse sinult ka teiste rahaliste kohustuste olemasolu. Koos liisingumaksega ei tohi nad ületada 30 – 50% sinu sissetulekust.
 • Käendaja – ei ole harvad juhud, kus liisingufirmad soovivad täiendava kindlustunde saamiseks ka käendaja olemasolu.

Nõuded autole:

 • Auto vanus – üldjuhul ei tohi auto liisingu lõppedes olla vanem kui 5 aastat.
 • Liisinguperiood – liisingut ei anta tavaliselt väga pikaks ajaks, maksimum jääb sageli 72 kuu peale.
 • Intressid – autoliisingu intress on üsna kõikuva suurusega ja sõltub palju liisingusse jääva auto hinnast ning vanusest. Küll aga on üsna tavapärane, et seda arvestatakse auto jääkväärtuselt. Seega, mida rohkem oled tagasi maksnud, seda väiksemaks jääb ka intressi osakaal.
 • Kaskokindlustus – vaid väga harvadel juhtudel on võimalus liisida auto, millele ei ole vajalik kaskokindlustust sõlmida. Seega tuleb liisingut võttes arvestada, et igakuiste kohustuste hulka lisandub lisaks liisingumaksele ka kaskokindlustuse tasu.
 • Omafinantseering – samamoodi on üsna kindel, et liisingusoovi korral küsitakse sinult omafinantseeringut. Seega kui hindad erinevaid pakkujaid, et leida soodsaim autoliising, pea silmas ka kindlasti omafinantseeringu suuruse summat. Enamasti on selleks 10%.

Kasutusrent vs kapitalirent

Autoliisingu soovi korral on üks levinuimaid küsimusi kumba eelistada ehk siis kasutusrent vs kapitalirent? Jämedalt võttes on nende suurimaks erinevuseks kasutusvabadus – kapitalirent annab sulle auto kasutamiseks tunduvalt vabama käed kui seda kasutusrent võimaldab.

Allpool teemegi neist kahest aga nüüd täpsemalt juttu.

Kasutusrent

Kasutusrendi puhul on tegemist autoliisingu vormiga, mille puhul tasud igakuiselt kuumaksetena raha auto kasutamise eest. Kui liisinguperiood saab läbi ei ole sul kohustust autot enda nimele võtta, sest selle asemel võid vabalt masina tagastada liisinguandjale ja endale uue sõiduki välja valida.

Kui kasutusrent saab läbi, on sul seega võimalus valida 3 variandi vahel:

 1. Otsid vanale autole ostja ja soetad endale uue auto.
 2. Ostad auto välja makstes sõiduki jääkväärtuse liisinguandjale.
 3. Kui auto vanus seda võimaldab, pikendad sõiduki kasutamist.

Kasutusrendi plussid

 • Kasutusrent on sageli soodsama kuumaksega, kui seda kapitalirent võimaldab.
 • Võimalus paindlikult ja kulusid kasvatamata sagedasti vahetada autot üha uuema vastu. Uus auto on ju kordades töökindlam. Puudub vajadus pidevalt seda remontida, mis vana auto puhul on üsna sage nähtus.

Kasutusrendi miinused

 • Nii nagu kapitalirent, kohustab ka kasutusrent sul sõlmida kaskokindlustust. See on aga tuntav täiendav igakuine lisakulu.
 • Kui liisinguperiood lõppeb, ei ole sa endiselt auto omanik.
 • Ei ole harvad need juhud, mil liisingupakkujad määravad autole ära läbisõidupiirangu. Seega, kui sa armastad autoreise või on sul lihtsalt igapäevane kilometraaž märkimisväärselt suur, võib see kasutusrendi puhul takistuseks saada.
 • Auto hooldusega pead olema veel eriti hoolas. Kui liisingufirma arvab, et oled sellega hooletult läbi käinud ja auto on nende arvates tavapärasest rohkem kulunud, võivad nad küsida sinult seetõttu täiendavat raha.

Kapitalirent

Kui sa soovid, et peale liisingumaksete tasumist saaksid auto omanikuks, on kapitalirent selleks õige valik. Kogu liisinguperioodi jooksul omad auto kasutaja õiguseid ning auto omanikuks on liisinguandja. Siis aga, kui liisinguperiood lõppeb, on sul võimalus auto välja osta ning saada selle täieõiguslikuks omanikuks.

Kapitalirendi plussid

 • Kui soovid peale liisingu lõppemist auto omanikuks saada, on kapitalirendi puhul see võimalus.
 • Erinevalt kasutusrendist, kapitalirent üldjuhul ei sea sulle ette läbisõidupiirangut. Seega, kui sulle meeldib autoga läbida pikki kilomeetreid, on see kõik sulle lubatud.
 • Mõistlikud omafinantseerimise tingimused teevad liisingu kättesaadavaks ka väiksema sissetuleku juures.
 • Kapitalirent sobib ka sel juhul, kui soovid autot osta eraisikult ehk siis mitte käibemaksukohuslaselt (0%-käibemaksuga sõidukid).
 • Väiksemad igakuised maksed tänu sellele, et võid valida ühe suurema osamakse tegemise perioodi lõpus.

Kapitalirendi miinused

 • Täiendav lisakulu kohustusliku kaskokindlustuse sõlmimise tõttu. Kuid hea uudis on see, et kuna sõiduk on liisingufirma nimel, saab kasko sõlmida üsna soodsatel tingimustel.
 • Suuremad kuumaksed, kui seda on kasutusrendi puhul.
 • Jäikus ehk siis, kui sa soovid kuidagi parendada või uuendada oma autot, ei saa sa seda liisinguperioodi ajal teha.
 • Õnnetuste ja muu säärase korral pead kõik kulud ise katma, hoolimata sellest, et auto ju sulle veel ei kuulugi.
 • Kui su maksekäitumine ei ole liisinguperioodi jooksul olnud eeskujulik, võib juhtuda, et sa ei saagi liisingu lõppedes autot endale välja osta. Seega võid kaotada olulise rahasumma.

Autoliising alustavale ettevõttele

Uue ettevõtte alustamisel võib sellega kaasneda märkimisväärselt suur hulk erinevaid väljaminekuid ja kulutusi. Olgu selleks siis vajalike vahendite soetamine või koguni suuremahulised ehitustööd. Rääkimata muidugi sellest, et koheselt ei pruugi kliente leiduda, samas igakuised kommunaalkulud ja töötajate palgad vajavad maksmist.

Kui nüüd seejuures oleks vajadus ka sõiduki järele, võib tekkida üks suur küsimärk, et kust kõik see raha tulema peaks? Siinkohal ongi üks lahendus sõiduvahendi soetamisel autoliising alustavale ettevõttele.

Liisingusse võtmisel on mitmeid suuri eeliseid laenu ees. Olgu siinkohal välja toodud vaid faktid, et autoliising puhul on kohustuste hulk väiksem ja maksukoormusega võetav risk tunduvalt madalam.

Liisingusse saab võtta nii täiesti uusi, kui ka juba mõned aastad maanteedel kilomeetreid korjanud sõidukeid. Seega on liising hea võimalus ka alles algjärgus olevale ettevõttele korraliku masinapargi soetamiseks.

Auto liisingusse võtmisega kaasneb küll täiendavaid kulusid, näiteks kohustuslik kaskokindlustus. Samas kuna tööautod on tihtipeale tavapärasest suurema kasutusega, oleks mõistlik ka tavatingimustes sõlmida korralik kaskokindlustus. See aitab vältida suuremaid ootamatuid kulutusi. Positiivne on see, et liisingufirmade kaudu kasko lepingut sõlmides tuleb see tihtipeale soodsam, kui ise pakkumisi võttes. Põhjuseks muidugi asjaolu, et nad omavad mitmeid koostööpartnereid ja saavad seetõttu turuhinnast paremaid pakkumisi.

Kas autoliising maksehäirega on võimalik?

Lühike vastus on ei, autoliising maksehäirega ei ole võimalik.

Aga miks? Iga laen ja liising on kohustus, mis tuleb varem või hiljem tagasi maksta. Kusjuures esialgu laenatav summa võib olla tagasimaksmise perioodi lõpuks märkimisväärselt suurem, sest lisanduvad mitmed täiendavad kulud. Nii on see ka autoliisingu puhul. Sõltuvalt liisingupakkujast võivad nendeks olla auto hindamisakt, lepingu sõlmimise tasu, korrapärastel hooldustel käimine, loomulikult lisanduvad intressid ja kohustuslik kaskokindlustus. Kõik need kokku moodustavad üpris suure summa, eriti, kui tegemist on pikema ajalise liisingu perioodiga.

Seega on üsna ootuspärane arvata, et kui sul juba praegu on raskusi oma rahaliste kohustuste täitmisega, neid sulle täiendavalt juurde ei anta ja autoliising maksehäirega jääb sulle kättesaamatuks.

Liisingut ei ole võimalik taotleda isegi siis, kui sul maksehäireid ei ole, kuid juurde võetav kohustus lisaks igakuistesse maksetesse niivõrd suure summa, et kõik kokku moodustavad rohkem, kui 50% sinu igakuisest sissetulekust. Liisingusoovijana võid mõelda küll, et see on üks liisingupakkujate pahatahtlik jonn ja ausate inimeste kiusamine. Tegelikult ei ole see kaugeltki nii. Sellised normid ja piirid on seatud ju just sinu kaitseks. Kui sa praegusel ajahetkel tunned, et suudaksid võetud kohustused korralikult tagasi maksta, võib juba mõne kuu pärast selguda, et kahjuks nii siiski ei ole.

Korduma kippuvad küsimused

Milline on soodsaim autoliising?

Väga lihtne oleks, kui saaksime anda sulle siin konkreetse vastuse, et firmast X autoliisingut võttes on sul soodsaim autoliising. Nii see kahjuks aga ei ole. Igal liisinguandjal on omad täpsemad nüansid, mis teda konkurentidest eristab. Seega sinu jaoks soodsaim autoliising selgub alles siis, kui oled tutvunud võimalikult paljude erinevate teenusepakkujatega ning küsinud neilt konkreetseid personaalseid pakkumisi.

Millised on tingimused?

Igal liisingufirmal on omad täpsed tingimused, kuid üldjoontes saab öelda, et liisingusaaja peab olema vähemalt 18 aastane (tihti ka lausa 21 aastane), tal peab olema kindel sissetulek ning taotlejal ei tohi esineda maksehäireid. Samuti ei tohi sul juba praegu olla suuri rahalisi kohustusi, mis koos liisingumaksega moodustaksid enam kui 50% sissetulekust. Mõned liisingufirmad soovivad lisaks ka käendaja olemasolu.
Auto poole pealt vaadates soovitakse sagedasti, et liisingu lõppedes ei oleks see vanem kui 5 aastat. Maksimaalne liisinguperiood võib jääda tavapäraselt 72 kuu kanti. Kindlasti on nõutav kaskokindlustus ja tavaliselt ka omafinantseering.

Kui suur on autoliisingu intress?

Autoliisingu intress varieerub ja on sõltuv nii teenusepakkujast kui ka mitmest muust tegurist alates auto vanusest ja selle kasutamise intensiivsust lõpetades sõiduki jääkväärtusega.

Mida tähendab kapitalirent?

See on liisingu vorm, kus peale liisingumaksete tasumist on sul võimalus saada auto omanikuks. Kogu liisinguperioodi jooksul omad sa auto kasutaja õiguseid ning auto omanikuks on liisinguandja.

Kas autoliising maksehäirega on võimalik?

Ei, autoliising maksehäirega ei ole võimalik. Kui sul on juba praegu raskusi võetud kohustuste tagastamisega, ei soovi liisinguandjad võtta endale nii suurt riski, et ka nende poolt väljastatav arve jääb sul tasumata.

Kas autoliising alustavale ettevõttele on sobilik?

Jah, autoliising alustavale ettevõttele on võimalik ja igati sobilik. See on hea võimalus oma ettevõtte käimalükkamisel niigi pingelist rahavoogu ja kulutusi veidi hajutada.

Seotud lehed